235. Nieodgadniony Maureen Johnson 107/2019
Tytuł: ,,Nieodgadniony''
Autor: Maureen Johnson
Wydawnictwo: Poradnia K

Książka od jakiegoś czasu była w kręgu moich zainteresowań jednak jej zakup odkładałam w czasie. W momencie, kiedy zobaczyłam dostępny pakiet na portalu czytam pierwszy, wiedziałam, że to właściwy moment na to, by w końcu się zabrać za obie części. Jak przebiegła przygoda z tą książką? Czy było warto? Przekonacie się poniżej.


13 kwietnia 1936 roku doszło zaginięcia żony i córki Alberta Ellinghama założyciela Akademii dla uzdolnionej młodzieży. Podejrzanym jest osoba o pseudonimie Nieodgadniony, która zostawiła ślad w postaci zagadki:

Spójrz: zagadka, czas się bawić.
Użyć sznura, spluwę sprawić,
Ostre noże lśnią tak cudnie.
Trutka wolna; działa trudniej.
Ogień cieszy, a pod wodę,
Cóż, nieśpieszno jest nikomu.
Wieszać można, ale po co,
Kiedy trzeba iść do domu.
Łeb rozbity, upadek paskudny.
Pędzi auto, a tu mur okrutny.
Wybuch - ani chybi
Uciecha to gorąca,
Jednak nim sens karać
Niesfornego chłopca!
Cóż począć, straszny mam ambaras.
Jak i ty: kryć się, czy brać nogi za pas.
Ha, ha.
Wasz Nieodgadniony.


Sprawcy do dnia dzisiejszego nie odnaleziono…
W szkole dochodzi do zabójstwa jednego z uczniów. Wyjaśnienia z zagadki sprzed lat i teraźniejszej zbrodni podejmuje się nowa uczennica Akademii Stevie Bell. Czy dziewczynce uda się rozwiązać tajemnice z przeszłości, które rzutują na teraźniejszość?

,,Stevie nie bała się zmarłych. Tylko żywi czasem przyprawiali ją o ciarki''.

Mój opis nie jest może zbyt zachęcający, ale to dlatego, że nie wiedziałam z której strony go ugryźć by uniknąć spojlerów. Zawsze możecie sięgnąć na tył okładki, by zapoznać się z szerszą opinią.
Długo zastanawiałam się jak podejść do oceny tej pozycji. Nie czytam młodzieżówek, bo wydaje mi się, że z nich wyrosłam. Cieszę się jednak, że trafiam na takie dzieła, które skutecznie zmieniają mój pogląd. Właśnie tak było z Nieodgadnionym. Wiele osób pozytywnie się wypowiadało na jego temat, ale ja jakoś nie do końca chciałam im wierzyć, by nie nabrać przedwczesnego apetytu i odejść z niczym. Asekuruję się na zapas. W tym przypadku było to niepotrzebne, bo książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, aczkolwiek było kilka momentów, które powodowały u mnie lekkie zgrzyty. Mam tu na myśli m.in. finał. Nie lubię otwartych zakończeń (nawet jeśli wiem, że kolejne tomy mam w zasięgu wzroku), ponieważ nie lubię być w pewnym sensie zmuszana do sięgnięcia po następną część w dość krótkim odstępie czasu, nawet jeżeli poprzednia była świetna. Muszę mieć czas na przyswojenie historii, a napis ciąg dalszy na ostatniej stronie tego nie ułatwia. Niemniej jednak myślę, że ocena 7/10 będzie dobrym odzwierciedleniem moich odczuć.

Książkę zrecenzowałam dzięki portalowi czytampierwszy.pl


Komentarze

 1. Ja też się skusiłam na tę książkę, kiedy pojawiła się w pakiecie na CzytamPierwszy
  Jestem Nieodgadnionym bardzo miło zaskoczona, bo nie dość, że bohaterowie są tu doskonale skonstruowani, to jeszcze motywy współczesnego świata świetnie przeplatają się w fabule :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po tę książkę chcę sięgnąć już od jej premiery i żadna recenzja ani bardziej mnie do niej nie zachęci, ani nie zniechęci. Mam tylko nadzieję, że w końcu ją zakupie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej serii, jednak mnie do niej w ogóle nie ciągnie. Chyba nie moje ulubione klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za młodzieżówkami, a ta to już zupełnie nie moje klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszędzie natykam się na tą serię, to chyba znak, że w końcu muszę przeczytać. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam już zapisaną tę książkę na liście, muszę przeczytać w końcu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka jeszcze przede mną, lecz na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja dalej nie wierzę, że to dobra książka, chociaż już którąś dobrą ocenę czytam ;) Być może po prostu mam kaca książkowego i póki co nie jestem w stanie się za nic zabrać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem często to właśnie literatura młodzieżowa porusza najtrudniejsze tematy i naprawdę trudno z niej wyrosnąć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka trafiła w moje gusta, bardzo lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

171. #Domnaplaży Sarah Jio 24/2019

161. #MistrziMałgorzata Michaił Bułhakow 16/2019

223. Kłamca 2 Jakub Ćwiek 88/2019