308. Podsumowanie książkowe - marzec 2023.

W marcu udało mi się przeczytać 10 książek.

Najmilej wspominam przygodę z tytułem: Z pierwszej piłki, Wybrana i Inkarnator.

Najbardziej zawiodłam się na tytule: Denar dla szczurołapa.

 Oto pełna lista:

1. Zew Krzysztof Maćkowski wydawnictwo Oficynka

Krzysztof Maćkowski jest pomysłodawcą i współautorem serialu „Wataha”, produkcji, którą dobrze wspominam. To oraz akcja obsadzona w podobnym klimacie spowodowały, że sięgnęłam po książkę.
Ryszard Wagner jest pogranicznikiem z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas wyprawy, natrafia na nielegalną emigrantkę, Wietnamkę, którą nazwał Miss Sajgon. Chcąc jej pomóc, zaprasza ją do swojego domu. Ich znajomość nie trwa jednak długo, ponieważ ich drogi się rozchodzą, w następstwie czego dochodzi do zabójstwa kobiety. Wagnera dręczy poczucie winy i postanawia poprowadzić własne śledztwo. Czy uda mu się odnaleźć zabójcę dziewczyny?
Kryminał jest poprawny. Niestety tylko poprawny. W tym gatunku to za mało. Mi potrzeba czegoś znacznie więcej, jakiegoś punktu zaczepienia chociażby w głównej postaci. Tutaj mi tego zabrakło. Mam nadzieję, że drugi tom będzie lepszy. Ode mnie 6/10. Oczko wyżej za głos Filipa Kosiora. Podobno w tekście pojawiło się sporo błędów ortograficznych, co w moich oczach dyskwalifikuje daną pozycję. Na szczęście tego się tym razem ustrzegłam. 

2. Denar dla szczurołapa Aleksander R. Michalak Wydawnictwo Replika

Po Denar dla szczurołapa sięgnęłam, ponieważ w co drugiej opinii na temat tej książki wyczytałam, że fabularnie jest ona zbliżona do powieści Dana Browna. A że bardzo lubię tajemnice w jakie zagłębia się autor, postanowiłam dać szansę innemu, nieznanemu przeze mnie pisarzowi, mimo iż opis historii nie do końca mnie zainteresował.
Gabor Horthy bohater powieści, podczas swoich badań, trafia na notatki XIX - wiecznego teologa Augusta Erdmanna, który skupiał się nad zgłębieniem legendy o szczurołapie z Hameln. Choć z boku może wydawać się, że to jedynie stara legenda, po głębszej analizie przeprowadzonej przez Gabora okazuje się, że prawda okazuje się całkiem inna. Czy morderstwo młodej stypendystki z Holandii ma coś wspólnego ze śledztwem Gabora?
Po przeczytaniu książki wiem skąd wzięły się porównania do powieści Browna. Pan Michalak potrafi w podobny sposób zainteresować zagadką i tak poprowadzić fabułę, by do końca trzymać czytelnika w napięciu. Mnie to niestety nie dotyczyło, przede wszystkim ze względu, na temat jaki został poruszony. O Fleciście z Hameln słyszałam w dzieciństwie, ale nie była to moja ulubiona opowiastka. Chyba dlatego, że boję się szczurów ;). Do dnia dzisiejszego się w tym zakresie nic nie zmieniło. Legenda nie wzbudza we mnie aż tak wielkiego zainteresowania, jak ma to miejsce przy lekturach takich jak Kod da Vinci czy Anioły i demony, na czym Denar trochę ucierpiał. Bo choć historia sama w sobie była ciekawie napisana, to temat nie był aż tak zajmujący, bym czytała książkę z wypiekami na twarzy. Ode mnie 4/10. 

3. Z pierwszej piłki Remigiusz Mróz Wydawnictwo Filia 

Na wstępie mojej opinii muszę przeprosić autora. Niestety jestem człowiekiem małej wiary, ponieważ trudno było mi uwierzyć, że Remigiusz Mróz podoła, pisząc piłkarską książkę. Nie dość, że mu się udało, to jeszcze w jakim stylu. Chapeau bas.
Rewera Opole to klub okrzyknięty fenomenem polskiego futbolu ze względu na efektowną grę. Tragiczny wypadek, na skutek którego śmierć poniósł trener i 15 piłkarzy przekreśliła przyszłość klubu. Aktualny szkoleniowiec ma niełatwe zadanie - zbudować kolektyw z rezerwowych zawodników, który musi stawić czoła groźnym rywalom. Czy nowy narybek zespołu grający z numerem 15 poniesie morale drużyny i poprowadzi ich do zwycięstwa?
Zabrzmi to dziwnie, ale nie mogę napisać, że jest to jedna z lepszych książek Mroza, jakie przeczytałam, ponieważ w tym przypadku zdecydowałam się na formę audio i był to jeden z lepszych audiobookowych wyborów ostatnich miesięcy. Realizacja, dobór lektorów (zwłaszcza Adama Woronowicza) powodowały, że dałam się wkręcić w piłkarskie środowisko. Nie wiem, jak Remigiusz to zrobił, ale opisał piłkarskie zagrania lepiej niż niejeden komentator. Słuchając tego, wystarczyło, że zamknęłam oczy i miałam wrażenie, że znajduję się na stadionie, kibicując z zapartym tchem, przyglądając się wydarzeniom na boisku.
W książce bałam się motywu morderstwa, który nakreślony już na początku w ciekawy sposób, mógł odciągnąć uwagę od piłkarskiego klimatu. Na szczęście tak się nie stało. Historia mogła się bez tego obyć, ale to, w jaki sposób autor z tego wątku wybrnął, trzymając się całkowicie piłkarskich zagrań, jest dodatkową wartością dla tej książki.
Ode mnie 10/10.
PS. @adam_woronowicz_official jest mistrzem tego audiobooka. 

4. Inkarnator Max Czornyj Wydawnictwo Filia

Jeżeli chodzi o tę serię zastosowanie ma powiedzonko do trzech razy sztuka. Nareszcie zostałam usatysfakcjonowana tym, co autor zaprezentował. W poprzednich tomach zabrakło tzw. kropki nad i. Tym razem wszystko zagrało.
W Krakowie grasuje seryjny morderca. Naśladuje on jednego z najokrutniejszych morderców - Kubę Rozpruwacza. Choć Honoriusz Mond nie wierzy w reinkarnację, to może jednak zbrodniarz sprzed lat powrócił w ciele innego człowieka? Mortalista musi odkryć zagadkę, zanim oprawca dopadnie kolejną ofiarę.
Ależ w tym tomie było gęsto od napływających emocji, które podbijane były opisami morderstw jakich dokonywał jeden z bohaterów powieści. Na Maxa w tej kwestii nieustająco można liczyć. Krew, wnętrzności na wierzchu - I don't care, I love it.
Cieszę się, że autor tak poprowadził fabułę, pozwalając Mondowi się przed nami, czytelnikami otworzyć. Zrobił to w taki sposób, że... Ach, nie będę psuła czytającym zabawy. Na ten moment to najlepszy tom z cyklu. Nieustannie czekam na więcej.
Ode mnie 10/10.
Za możliwość recenzji dziękuję @filiamrocznastrona 

5. Moja doskonała żona Samantha Downing Wydawnictwo Mando

Po książkę Moja doskonała żona sięgnęłam ze względu na polecenie Cobena, które znajduje się na okładce. Harlan ma nosa - to była dobra książka.
Bohaterami powieści są Millicent, która jest agentką nieruchomości i jej mąż, który jest instruktorem nieruchomości. Razem wychowują dwójkę dzieci, z pozoru wyglądają na szczęśliwą rodzinę. Okazuje się, że małżeństwo skrywa pewien mroczy sekret.
Historia była bardzo dobrze napisana. Do samego końca nie była pewna jak się skończy, co jest niewątpliwym plusem tej powieści. Niejednokrotnie przy tego typu powieściach, kryminałach bądź thrillerach powieść kończy się już na początku, tutaj autorce udało się tego ustrzec i trzymać czytelnika w napięciu do samego końca. Ode mnie 8/10. 

6. Gorące lato zbiór pisarek Wydawnictwo Akurat

Dla przypomnienia - nie lubię zbioru opowiadań. Na ten skusiłam się tylko ze względu na dwa nazwiska: Świst i Sinicka.
Całość oceniam na 6. Ocena dla poszczególnych opowiadań wygląda tak:
* #agatasuchocka #turystka 7/10
* #jbgrajda #mojawielkagreckaprzygoda 6/10
* #annaszafrańska #niekompletni 5/10
* #alicjasinicka #tylkoty 6/10
* #annalanger #stacjapożądanie 6/10
* #agnieszkalingasłoniewska #kaprysylosu 7/10
* #annawolf #spełnionemarzenia 5/10
* #martawstaniszewska #oceanwspomnień 8/10
* #agnieszkasiepielska #wariackielastminute 4/10
* #paulinaświst #natchnienie 7/10
Choć stronię na co dzień od romansów i erotyków, to chciałam dać szansę temu zbiorowi, bo byłam przekonana, że w końcu się przełamię i wyjdę ze strefy komfortu. Niestety dla mnie gorące lato okazało się być nieśmiało wyglądającą zza zakrętu wiosną. Miałam zostać rozgrzana do czerwoności, co nie nastąpiło. Mam wrażenie, że większość opowiadań choć dziwnie to zabrzmi zostało przegadanych i jak już miało dojść do czegoś co mogłoby mnie rozgrzać, historia się kończyła. Myślę, że ocena 6/10 jest adekwatna do tego, co czułam.

7. Skóra Katarzyna Janiszewska Wydawnictwo Empik go

Kiedy dociera do mnie informacja o pojawieniu się na rynku kolejnej produkcji oryginalnej @empikgo nie zastanawiam się długo i zabieram się za odsłuchanie.
Skóra to reportaż fabularyzowany, przedstawione w nim wydarzenia są w głównym zarysie oparte na faktach.
Historia dotyczy Katarzyny Z. studentki religioznawstwa, której kawałki skóry zostały znalezione w Wiśle. Bardzo długo nie było wiadomo kim jest ofiara. Choć matka zgłosiła zaginięcie córki zaraz po jej zaginięciu, nikt nie powiązał ze sobą tych dwóch spraw. Dopiero wyniki badań DNA posunęły sprawę do przodu.
To z czym miałam do czynienia było bardzo szokujące. Słuchowisko dzięki efektom dźwiękowym powodowało, że czułam się jakbym była w środku wydarzeń. Jak się empik za coś weźmie, naprawdę warto się temu przyjrzeć. Ode mnie 8/10. 

8.  Wybrana Marek Stelar Wydawnictwo Filia

Kiedy tylko przeczytałam opis książki, wiedziałam, że się polubię z tą historią, ponieważ rzadko trafia się w literaturze, którą czytam na co dzień, że główna postać zostaje moją imienniczką. @marekstelar dzięki temu ma u mnie dozgonny, literacki kredyt zaufania. Iwona Banach w stopniu komisarza, jest szefem zespołu realizującego zatrzymania osób. Podczas jednej z takich akcji ginie jej kolega, a ona sama zabija napastnika. Na skutek nieudanej akcji, zostaje dyscyplinarnie zwolniona z pracy, a jej życiowy partner ją zostawia. Świat kobiety się załamuje, wykorzystują to ci, którym zależy na tym, by mieć po swojej stronie byłą glinę. Iwona decyduje się na współpracę z półświatkiem, nie wiedząc tak naprawdę, w co się pakuje i jakie będą tego konsekwencje. Czy policjantka mimo wyrzucenia z policji, nadal będzie wierzyć w prawo i porządek, czy wręcz przeciwnie - będzie wierna nowym zasadom? Z Iwoną polubiłam się od samego początku. Zapewne jest to zasługa podobnej charakterologii i podobnego patrzenia na świat. Myślę, że już po pierwszym spotkaniu poczułybyśmy, że dużo nas łączy. Co do samej fabuły - nie wszystkie wątki fabularne szły czasem po mojej myśli. Ale patrząc na całokształt, pewne rzeczy musiały się zdarzyć, by autor mógł dojść do takiego, a nie innego zakończenia. Czasami trzeba zaufać pisarzowi, nawet kiedy nie do końca jesteśmy pewni tego, co stworzył, bo to jego wyobrażenie, a nie nasze ujrzało światło dzienne w postaci książki. Nie mogę doczekać się kolejnej części, bo choć niewiele zostało pytań bez odpowiedzi, to jestem ciekawa dalszych losów mojej ulubionej bohaterki.

9. Na skraju załamania B.A. Paris Wydawnictwo Albatros

W 2017 roku zachwyciłam się książką B.A.Paris. Już po pierwszej książce miałam przekonanie, że będzie to moja ulubiona zagraniczna pisarka. Pech chciał, że w 2021 roku przeczytałam Pozwól mi wrócić i ta lektura odrzuciła mnie na jakiś czas od twórczości autorki.
W tym roku postanowiłam dać jej szansę i po przeczytaniu opisu zdecydowałam się na Na skraju załamania. Było warto.
Cass Anderson wracała do domu na skróty podczas burzy. Zobaczyła zaparkowany na leśnej drodze samochód, lecz nie sprawdziła, czy kobieta w nim siedząca potrzebuje pomocy. Okazuje się, że kobieta nie żyje, a Cass zaczyna mieć wyrzuty sumienia, że nie udzieliła nieznajomej pomocy. Od śmierci kobiety, Cass popada w obłęd - zaczyna otrzymywać głuche telefony, nie pamięta kodu do alarmu, nie wie, gdzie zaparkowała samochód... Czyżby wrzuty sumienia nie dawały jej spokoju? A może to zabójca stara się doprowadzić ją na skraj załamania, bo jest przekonany o tym, że tamtej nocy go widziała.
Motyw, jaki miał miejsce, poznałam już w innej książce, ale nie mogę napisać jakiej, bo zdradziłabym kluczową zagadkę, przez to od samego początku podejrzewałam, by z każdym rozdziałem się upewnić, że mam rację co to tego, kto maczał w tym wszystkim palce. Mimo to książkę czytała mi się naprawdę dobrze. Poza tym autorka nieźle wybrnęła z całej tej zagadki kryminalnej zakończeniem, co skutkuje tym, że moje czytelnicze serce ocenia tę powieść 8/10.

10. Cevenole. Zbrodnia w uzdrowisku Marek Żaromski Wydawnictwo eSPe 

Kryminały to gatunek, po który sięgam najczęściej. Po Cevenole w najbliższym czasie, gdyby nie przypadek, nie sięgnęłabym w najbliższym czasie, bo niestety o samej książce jest niezbyt głośno. Od samego początku, jak tylko zauważyłam książkę, mój wzrok utkwił w okładce. Zostałam zaintrygowana tym, że kryminalna powieść obyła się na zdjęciu bez plam krwi i pistoletu. Zdjęcie samo w sobie jest bardzo ładne, ale w moim odczuciu bardziej komponuje się z jakimś innym gatunkiem. Absolutnie nie jest to zarzut, jest to jedynie moje luźne spojrzenie
Cevenole to kryminał osadzony w połowie lat 60 XX wieku w realiach PRL-u. Anna Małecka prowadzi elegancki pensjonat, do którego najczęściej zaglądają wysoko postawieni ludzie, którym zależy na spokoju i dyskrecji. Sielankowość tego miejsca burzy morderstwo właścicielki, która została zamordowana w dniu swoich 50 urodzin. Sprawa zostaje przydzielona młodemu porucznikowi milicji obywatelskiej Krzysztofowi Polowi. W trakcie trwania śledztwa okazuje się, że podejrzewani skrywają wiele tajemnic, a dotrzeć może do nich jedynie Stanisław Gorszewski, krewny porucznika Pola, któremu bardzo zależy na wykryciu sprawcy. Czy wspólnymi siłami rozwiążą zagadkę tajemniczego morderstwa?
Po przeczytaniu opisu, do głowy wkradły mi się dwa skojarzenia. Pierwsze dotyczące morderstwa i ma ono związek z filmem Na noże, bo główny bohater również został zamordowany w dniu swoich urodzin, i podejrzani byli wszyscy obecni na przyjęciu. Drugie skojarzenie nasuwa mi się ze względu na porucznika Pola, któremu niewiele brakuje by mógł stać się drugim porucznikiem Sławomirem Borewiczem z serialu 07 zgłoś się. Po przeczytaniu tej książki nabrałam ochoty, by obejrzeć kilka odcinków tego serialu. Tak bardzo spodobała mi się otoczka PRL-u.
Jeżeli chodzi o fabułę, na co dzień lubuję się w nieco mocniejszych kryminałach. Przez to też nie do końca potrafiłam odnaleźć się w tej historii, bo dla mnie było odrobinę za spokojnie. Na pewno wśród czytelników jest wielu fanów kryminałów, w których nie ma rozlewu krwi i w pełni docenią całokształt. Naprawdę warto. Mam nadzieję, że o książce będzie z każdym dniem coraz głośniej. Ode mnie 7/10.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

171. #Domnaplaży Sarah Jio 24/2019

85. ,,Czasy ostateczne: Pozostawieni'' - opinia na temat filmu.

161. #MistrziMałgorzata Michaił Bułhakow 16/2019