129. Wrześniowe podsumowanie książkowe.

Poniżej przedstawię wam listę książek, jakie udało mi się przeczytać we wrześniu:

1.
Tytuł: ,,Turkusowe szale''
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 528
Data wydania: 17 marca 2017
Ocena: 7/10

Aktualnie na czasie są historie dywizjonów, więc nie pozostało mi nic innego jak sięgnąć po książkę Remigiusza Mroza. 
,,Turkusowe szale" to historia Lwowskich Puchaczy - pilotów z 307 Dywizjonu Nocnego Myśliwskiego. 
Idealna lektura, którą warto przeczytać zanim obejrzy się filmy aktualnie puszczane w kinie. Mam tu na myśli ,,Dywizjon 303.Historia prawdziwa oraz ,,303 Bitwa o Anglię''.
Niby nie mój klimat, a jednak Remigiusz Mróz, potrafi zainteresować. Ależ ja uwielbiam jego twórczość.


2.
Tytuł: ,,Tamta dziewczyna''
Tytuł oryginalny: ,,The other girl''
Autor: Erica Spindler
Wydawnictwo: Edipresse
Liczba stron: 304
Data wydania: 28 lutego 2018
Ocena: 9/10

Miranda prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa wykładowcy. Na miejscu zbrodni, policja znajduje odciski palców funkcjonariuszki. Na dodatek okazuje się, że zna ona ofiarę. Kilkanaście lat temu próbował ją i nieznaną jej dziewczynę zgwałcić. Czy Miranda dowiedzie swojej niewinności?

Czy książka mi się podobała? Oczywiście, że tak. Wspominałam już, że lubię Ericę. Ta książka spowodowała, że moje uwielbienie wzrosło. Ponadto uwielbiam zagadki kryminalne połączone z wątkiem miłosnym i niewyjaśnionymi tajemnicami z przeszłości.

Po przeczytaniu tej książki, zaczęłam się zastanawiać co zrobiłabym w sytuacji, w której nikt nie wierzył w to, co mówię. Należę niestety do grona osób, które odpuszczają na dość wczesnym etapie, także nie walczyłabym o swoje dobre imię.


3.
Tytuł: ,,Dzień w którym cię straciłam''
Tytuł oryginalny: ,,The day I Lost You''
Autor: Fionnuala Kearney
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 447
Data wydania: 26 kwietnia 2016
Ocena: 8/10

Patrzę sobie na tę książkę i zastanawiam się nad dniem, w którym go straciłam. Tego, co czuje się w danym momencie nie można opisać słowami, tym bardziej jestem pod wielkim wrażeniem, że ktoś zdobył się na to by przełożyć taką historię na papier. Jaka to historia? Zerknijcie poniżej

Jess, główna bohaterka książki dostaje wiadomość o zaginięciu córki Anny. Kompletnie zdruzgotana walczy ze sobą, by ,,utrzymać się na powierzchni" dla swojej wnuczki Rose. Z każdym kolejnym dniem przepełnionych nadzieją, odkrywa tajemnice córki, których ujawnienie może rozbić rodzinę. Czy do tego dojdzie?

Narracja w książce prowadzona jest przez 3 osoby: Jess, która na bieżąco dzieli się z nami swoimi przeżyciami, Annę, która przed śmiercią prowadzi bloga i Theo, który jest przyjacielem obydwu kobiet. Dość długo nie potrafiłam rozgryźć tego tzw. ,,trójkąta". Tym bardziej, że z każdym rozdziałem pojawiało się więcej pytań niż odpowiedzi. Jednakże, bądźcie spokojni. Pod koniec wszystko zostanie wyjaśnione.


4.
Tytuł: ,,Bez uczuć''
Tytuł oryginalny: ,,Ramsay''
Autor: Mia Sheridan
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 360
Data wydania: 2017
Ocena: 9/10

Jest to moje trzecie spotkanie z Mią Sheridan i muszę przyznać, że zadziałała tutaj reguła: ,, do trzech razy sztuka". Dwie poprzednie pozycje ,,Bez słów" i ,,Bez winy" nie były złe, ale zawsze im czegoś brakowało, lub było czegoś za dużo. Muszę jednak przyznać, że ta powieść mnie oczarowała. Wszystko jest w niej spójne - bohaterowie, historia i okładka, a oto czasem trudno.

Na początku książki dochodzi do zbliżenia głównych bohaterów: Brogana i Lydii. Skutki ich pierwszego razu są dość bolesne zwłaszcza dla chłopaka, który wraz z ojcem i chorą siostrą zostają zwolnieni przez brata dziewczyny.
Mija 7 lat i role się odwracają. Teraz to Brogan jest bogatym, usytuowanym przedsiębiorcą, a rodzina De Havillandów ma kłopoty. Firma zarządzana przez ojca, który zmarł stoi i skraju bankructwa. Na dodatek brat głównej bohaterki przegrywa ją w karty a jej nowym właścicielem zostaje... Brogan. Dziewczyna ma szanse odzyskać firmę, pod jednym warunkiem - będzie na każde skinienie nowego właściciela. Chce on w ten sposób wyrównać rachunki za upokorzenia jakich doznał w przeszłości.

Historia opowiedziana w książce niewątpliwie chwyta za serce. Autorka zadbała oto, by główni bohaterowie nie byli przedstawieni jak ofiary losu, co niewątpliwie stawia ich w dobrym świetle. Fanom romansów, pozytywnych zakończeń i miłości zdecydowanie polecam.


5.
Tytuł: ,,Mroczny las''
Tytuł oryginalny: ,,Wicked Forest''
Autor: Virginia Cleo Andrews
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 520
Data wydania: 13 czerwca 2017
Ocena: 4/10

,,Mroczny las" to drugi tom serii o rodzinie De Beers, której główną bohaterką jest Willow, która decyduje się pozostać z matką i bratem w Palm Beach. Kiedy Thatcher, przystojny adwokat z pierwszej części się jej oświadcza, ma wrażenie że chwyciła Pana Boga za nogi. Niestety nie wszystko układa się po myśli głównej bohaterki. Musi zmierzyć się wieloma sprawami: problemami zdrowotnymi matki, chorobą psychiczną przyrodniego brata i tajemnicami jakie skrywa jej bliskie otoczenie.

Muszę przyznać, że zawiodłam się na tej książce. Początkowo było mi żal głównej bohaterki, ale z czasem jej naiwność mnie coraz bardziej irytowała. Dziewczyna studiująca psychologię, powinna dużo wcześniej zauważać pewne rzeczy. Poza tym przeszkadzało mi nazewnictwo rozdziałów, które woła o pomstę do nieba: lunch z Withney, grom z jasnego nieba itp. Czemu miał służyć ten zabieg? Wolę sobie na to pytanie nie odpowiadać.

Ach byłabym zapomniała. Znalazłam jakiś pozytyw - bardzo fajny cytat: ,,Miłość jest jak dobra książka - odwracasz strony o marzysz, żeby nie dojść do ostatniej.


6.
Tytuł: ,,Splątanie korzenie''
Tytuł oryginalny: ,,Twisted Roots''
Autor: Virginia Cleo Andrews
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 416
Data wydania: 7 listopada 2017
Ocena: 6/10

,,Czasami zazdroszczę ludziom cierpiącym na zanik pamięci, bo nie torturuje ich przeszłość".

Bohaterką kolejnego tomu o rodzinie De Beers jest Hannah - córka Willow. Obecnie ma ona 17 lat i jest zazdrosna oto, że jej matka i ojczym poświęcają czas nowemu dziecku. Rozgoryczenie, żal, brak miłości, powodują, że oddala się od rodziny i poświęca czas wujkowi, który wraz z chłopakiem dopingują ją w spełnieniu marzeń o karierze muzycznej.
Muszę przyznać, że ta część podobała mi bardziej niż poprzednia, co nie zmienia faktu, że wiele brakuje jej do pierwszego tomu. W tej książce kolejny raz jesteśmy świadkami cierpienia głównych bohaterów, co w pewnym sensie działa na odbiorcę, ale nie wiem śmierć w każdej części jest potrzebna.

,,Obietnice są jak umowy pisane rosą. Kiedy wejdzie słońce wyparują w jego promieniach".


7.
Tytuł: ,,W pułapce losu''
Tytuł oryginalny: ,,Into the Woods''
Autor: Virginia Cleo Andrews
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 489
Data wydania: 13 marca 2018
Ocena: 9/10

,,W pułapce losu" to czwarta część serii o rodzinie De Beers. Bohaterką tej powieści jest Grace - matka Willow z pierwszego tomu. Mimo iż jest to 4 z kolei tom to jednocześnie jest to dopełnienie i początek wszystkiego.Ojciec głównej bohaterki jest oficerem lotnictwa. Kiedy ginie w katastrofie śmigłowca świat Grace i jej mamy zmienia się o 360 stopni. By zapomnieć o przeszłości przenoszą się do Palm Beach. Jackie wychodzi za mąż za bogatego faceta, co gwarantuje im wysoki status społeczny. Nic niestety nie trwa wiecznie. Śmierć ojczyma, nowy partner matki spowodują, że życie głównej bohaterki już nigdy nie będzie wyglądało tak samo.
Książka o której piszę, to moja ulubiona cześć cyklu. Jest to zasługa głównej bohaterki, a dokładniej jej historii, w której przewija się dużo smutku, ale jest on adekwatny do danych sytuacji. Dla tych co na bieżąco siedzą mój profil. Warto było przebrnąć przez 2 i 3 tom, by dotrzeć to takiej perełki.


8.
Tytuł: ,,Zmiana''
Tytuł oryginalny: ,,The Game Changer''
Autor: J. Sterling
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 320
Data wydania: 15 lutego 2018
Ocena: 5/10

Jako, że ,,Rozgrywka'' (tom 1 cyklu ,,The Perfect Game'') mówiąc łagodnie nie zdobyła mojego serca do pozycji pt. ,,Zmiana'' podeszłam z dużą dozą obawy. Czy słusznie? Poniżej znajdziecie opis książki i moją opinię na jej temat.

Z głównymi bohaterami książki tj. z Jackiem i Cassie spotykamy się pół roku od ich rozstania. Jack po półrocznej przerwie postanawia zawalczyć o swoją ukochaną. Tak samo zakończyła się poprzednia część (później co prawda pojawił się spojlerujący epilog, ale skupmy się na tym co jest tu i teraz). Przez kilkanaście stron narratorem jest Jack - opowiadam nam co czuł po rozstaniu, jak wyglądało jego życie w tym okresie. Od czasu do czasu ,,głos'' zabiera Kicia, co w pewnym stopniu uatrakcyjnia jego wywód i nadaje mu wymiar partnerskiego dialogu.

Od rozdziału zatytułowanego ,,Powitanie w pierwszej lidze'', jesteśmy świadkami teraźniejszego życia głównych bohaterów. Przeżywamy wraz z nimi:
- radość z ponownego zejścia;
- niepewność podyktowaną dniem jutrzejszym;
- złość spowodowaną natrętnymi dziennikarzami, fanami i byłą żoną Jacka;
- żal, smutek, ból wiążące się z kolejną przerwą w związku.

Co podobało mi się w książce? Zdecydowanie przedstawienie problemów z jakimi muszą borykać się znane gwiazdy. Myślę, że to uzmysłowi wielu ludziom, że sportowiec, aktor to taki sam człowiek jak my i nie zawsze świadomie dąży on do uzyskania sławy.

Czego brakowało mi w książce, lub co mi się w niej nie podobało? Największe zastrzeżenia mam do dialogów. Rozumiem, że ta książka przeznaczona jest dla nastolatek i dzięki takim wymianom zdań:
- Piszesz do Melissy?
- Aha.
- Napisz jej, że dziękuję.
- Dobrze
książkę czyta się szybko, ale no bez przesady nie rozleniwiajmy młodzieży! Brakowało mi również postawienia mocniejszego akcentu na postaci. Na przestrzeni czasu wydawały się one płytkie, co nie przekładało się na ich dobry odbiór. Mam świadomość, że powodem jest kwestia wieku, ale można przecież można nadać bohaterom większej dojrzałości.

Podsumowując - jeśli sięgnęłaś po pierwszą część, druga spodoba ci się jeszcze bardziej. Jeżeli należysz do grona osób, którym potocznie mówiąc pierwsza część nie podeszła, nie zastanawiaj się długo i sięgnij po drugą - nie pożałujesz.9.
Tytuł: ,,Ostatnie Konklawe''
Autor: Marcin Wolski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 396
Data wydania: 2018 rok
Ocena: 5/10

Bohaterami powieści są:
- Weronika - scenografka z telewizji;
- Balbina - lesbijka;
- Kinga - zakonnica;
- Mariusz - ksiądz;
- Jarosław - pisarz;
- Rafał - zakonnik
którzy mają za zadanie zapobiec odbywającemu się w Watykanie konklawe.

Jeżeli o mnie chodzi, to ja jeszcze nie do końca wiem czy ta książka mi się podobała. Na pewno nie jestem obojętna na to co zostało w niej przedstawione, ale chyba nie do końca diaboliczne postaci to mój klimat. Z reguły nie zestawiam ze sobą dwóch dzieł, ale przy ,,Czara Madonna'' Mroza bardziej mi się podobała.

Od razu uprzedzam - ta książka nie jest zła, po prostu nie było nam po drodze. Zresztą jest to moja pierwsze spotkanie z tym autorem i na pewno sięgnę po więcej jego dzieł, by się przekonać, czy jego twórczość przypadnie mi do gustu.

Komentarze

 1. Ja z tych wymienionych książek przeczytałam tylko "Bez uczuć" i bardzo miło wspominam tę lekturę. Chciałabym jeszcze kiedyś przeczytać "Tamta dziewczyna".

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem akurat przed czytaniem "Zmiany" :P Ale mimo wszystko spróbuje zawalczyć z tą książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję wyniku, a co do książek to czytam tylko "Zmianę" i niezbyt mi się podobała.
  Pozdrawiam, Girl in books

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wynik! Niestety nie czytałam żadnej z tych książek, ale conajmniej jednej na pewno przyjrzę się bliżej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż zazdroszczę. U mnie ostatnio panuje aura niesprzyjająca czytaniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow ! Gratulacje za taka liczbę !
  Pozdrawiam
  Jeszczerozdzial

  OdpowiedzUsuń
 7. Na Mroza od dawna się czaję, bo trochę wstyd, że nie czytałam jeszcze żadnej jego książki ;/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

171. #Domnaplaży Sarah Jio 24/2019

161. #MistrziMałgorzata Michaił Bułhakow 16/2019

223. Kłamca 2 Jakub Ćwiek 88/2019