137. Patriotyzm - wczoraj a dziś.Według Wikipedii patriotyzm to umiłowanie swojej ojczyzny, gotowość walki za nią, często nawet z narażaniem własnego życia. Można powiedzieć że kiedyś byliśmy patriotami. A jak to wygląda dzisiaj? Poniżej przedstawię przykłady z których jasno wynika, że patriotyzm zmienił swoje oblicze.

W czasach, gdy panowały wojny, ludzie bardziej byli gotowi oddać swoje życie za ojczyznę. Ich patriotyzm był widoczny nie tylko lokalnie, ale i światowo. Społeczeństwo szanowało godło, flagę i dumnie śpiewało hymn Polski. Chętnie brano udział w ważnych wydarzeniach m.in. w pochodach pierwszomajowych.

Dziś wygląda to nieco inaczej. Zacznijmy od znajomości hymnu. Większość z nas zna jedną, góra dwie zwrotki. A co z resztą? Przy dzisiejszym dostępie do elektroniki, nie powinniśmy mieć z tym problemu. Z czego więc wynika pewniej rodzaj ignorancji? Przyczyn pewnie jest wiele, ale ta najbardziej oczywista to z pewnością lenistwo. Warto jeszcze wspomnieć o braku postawy jaką każdy z nas powinien przyjąć śpiewając hymn. Jest to utwór ważny dla naszego kraju, a niektórzy zachowują się tak, jakby mieli do odśpiewania najnowszy singiel z radia. Na palcach jednej ręki można policzyć domy, w których wywieszana jest flaga, przy okazji ważnych państwowych świąt. Szkoda nam kilku złotych na taki zakup? Kibiców w Polsce nie brakuje. Flaga, szalik jest obecna na każdym meczu Polaków. Skąd więc wynika jej brak w oknie...?

Po II wojnie światowej społeczeństwo coraz bardziej zaczęło się od siebie oddalać. Nastał komunizm, co doprowadziło do kolejek w sklepach i kłótni między społeczeństwem. Dzisiaj mając nieograniczony dostęp do wielu rzeczy, w ogóle tego nie doceniamy. Kłótnie przybierają coraz szersze kręgi, nienawiść nabiera rozpędu. Nam młodym wydaje się, że wojna miała miejsce dawno, dawno temu. Nie potrafimy dopuścić do siebie myśli, że ludzi, którzy uczestniczyli w niej, jeszcze żyją. Spotkania z takimi ludźmi z pewnością uświadomiłyby nam, czym jest patriotyzm.


Brakuje również wychowania patriotycznego u dzieci. Warto uświadamiać dzieciom, że są częścią większej liczby grupy ludzi, z którą łączą ich pochodzenie i język. Pozwala to wzmocnić poczucie tożsamości – poznanie obyczajów, tradycji. Mieć zastosowanie tutaj może mieć przysłowie: ,,czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci’’. Dodatkowo można pomóc dziecku w poznaniu historii poprzez oglądanie historycznych filmów, czytanie książek poświęconych bohaterom wojennym, lub ważnym wydarzeniom historycznym, opowiadanie legend lub starych baśni związanych z historią Polski.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

171. #Domnaplaży Sarah Jio 24/2019

223. Kłamca 2 Jakub Ćwiek 88/2019

161. #MistrziMałgorzata Michaił Bułhakow 16/2019