230. Pamiętnik księgarza Shaun Bythell 100/2019
Tytuł: ,,Pamiętnik księgarza''
Autor: Shaun Bythell
Wydawnictwo: Insignis

O książce ze zdjęcia słyszałam różne opinie. Pierwsze premierowe recenzje były bardzo zachęcające. Znacznie później zaczęłam trafiać na komentarze skutecznie odradzające przeczytanie tej pozycji. W sumie to one tak naprawdę przekonały mnie do tego, bym jednak przeżyła przygodę z ,,Pamiętnikiem księgarza'' po swojemu. Co z tego wyszło? Przekonacie się poniżej.

Nietrudno się domyślić analizując tytuł, że bohaterem książki będzie osoba opowiadająca o zdarzeniach w których uczestniczył, bądź których był świadkiem. Wiadomo - pamiętniki rządzą się swoimi prawami. W przypadku tego gatunku literackiego będziemy mieli do czynienia z młodym Szkotem Shaunem, który dzieli się z nami swoimi przeżyciami związanymi z przejęciem podupadłego antykwariatu i rozkręceniem biznesu. Czy działanie pod wpływem chwili jest dobrym wyjściem? Czy miłość do książek wystarczy? 

,,Oczywiście to, co jeden człowiek uznaje za dobrą książkę, ktoś inny uważa za złą - o gustach się nie dyskutuje''.

Czytanie pamiętnika jest nie lada wyzwaniem przynajmniej dla mnie. Czytelnik musi być przygotowany na to, że będzie miał do czynienia z życiorysem jednej osoby. To z czym autor zamierza się podzielić z odbiorą będzie miała wpływ na odbiór publikacji. Oczywiście każde CV można ubarwić na potrzeby osób zapoznających się z nim, ale myślę, że jeżeli ktoś na co dzień ma coś do powiedzenia takie zabiegi nie są potrzebne. 

Co sądzę o tej konkretnej pozycji? Uważam, że wcale nie była taka zła jak myślałam. Może nie położyła mnie na łopatki, ale muszę przyznać, że miło spędziłam z nią czas. Były momenty, w których na mojej twarzy pojawiła się uśmiech. Nie zabrakło również chwil w których z niedowierzaniem zerkałam na tekst. Opisywanie pewnych rzeczy można było pominąć. Spoglądając na całokształt mogę stwierdzić, że ta książka może się podobać. Było w niej zawartych kilka mądrości z życia wziętych, które powinniśmy wziąć sobie do serca. Na co dzień mam do czynienia z roszczeniowymi ludźmi, ale sądziłam, że ,,sympatycy'' książek również tacy są . Wiadomo, każdy z nas jest człowiekiem, niektórych zachowań nie unikniemy, ale odrobina kultury i zrozumienia  chyba jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Wydawało mi się zawsze, że praca w księgarni jest łatwa, przyjemna i lekka. Jeżeli twoja miłość do książek jest na tyle duża, że zniesiesz zachowania klientów to może i taka jest. W rezultacie trzeba jednak uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i nauczyć postępowania z kupującymi. Ode mnie 7/10

 
Książkę zrecenzowałam dzięki portalowi czytampierwszy.pl

 


Komentarze

 1. Nie czytałam, bo w sumie nie jest w kręgu moich zainteresowań, ale czytałam o niej skrajne opinie. Twoja jest jedną z lepszych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tę książkę i uważam, że była ona naprawdę słaba. Taka książka o niczym ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poniekąd tak jest, ale ja przy jej czytaniu dobrze się bawiłam

   Usuń
 3. Niby tematyka mnie zainteresowała, ale pamiętnik to jednak nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze przed premierą tej książki pojawiały się na jej temat same pozytywne opinie, jednak gdy już ludzie zaczęli ją kupować, ta książka spotkała się z falą krytyki. Po tych wszystkich negatywnych opiniach raczej ją sobie odpuszczę. Wiele osób twierdzi, że historia jest bardzo nudna i się ciągnie. Wole tego jednak nie sprawdzać...

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, jak już wspominałam na instagramie, zastanawiałam się nad tą książką. Ale pamiętniki nigdy mnie nie pociągały jako gatunek, więc chyba ostatecznie nie zdecyduję się na tę pozycję

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tej książce i nawet miałam ją w planach, no ale jednak mój zapał coraz bardziej maleje...

  OdpowiedzUsuń
 7. Slyszalam o tej książce, ale jakoś zupełnie mnie nie ciągnie do niej 😏

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałam czytać tę książkę, ale zdecydowalam, że taka tematyka nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiem, jak jest u innych, ale właśnie mnie bardziej do przeczytania zachęcają te negatywne recenzje niż te pozytywne ;) Co do tej pozycji...muszę ją sama zobaczyć i przeczytać, bo o wiele bardziej wolę pamiętniki, niż powieści ;) Przynajmniej na ten czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam okazję przeczytać i niestety mocno się wynudziłam przy tej powieści. Nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

171. #Domnaplaży Sarah Jio 24/2019

161. #MistrziMałgorzata Michaił Bułhakow 16/2019

223. Kłamca 2 Jakub Ćwiek 88/2019