254. Podróż Cilki Heather Morris 11/2020

Tytuł: ,,Podróż Cilki''
Autor: Heather Morris
Wydawnictwo: Marginesy
Gdy na ryku wydawniczym pojawiła się książka pt. ,,Podróż Cilki'' byłam zaskoczona. Nawet przez chwilę nie przeszło mi przez myśl, że autorka ma w planach kontynuację przygód jakiejkolwiek postaci ze swojej pierwszej książki. A tu proszę niespodzianka. Cieszę się, że wybór padł na Cilkę, bo jest to jedna z niewielu postaci z ,,Tatuażysty z Aschwitz'', której losów byłam ciekawa.

Cilka trafiła do Auschwitz w wieku 16 lat. Jako młoda, ładna dziewczyna nie miała w obozie łatwego życia. Kiedy po trzech latach Armia Czerwona wyzwala obóz Cilka wierzy, że w końcu odzyska wolność. Niestety, zostaje ona oskarżona o zdradę i skazana na 15 lat łagru w Workucie. Długa i bolesna podróż kobiety rozpoczyna się na nowo...

Jeżeli chodzi o tematykę obozową, staram się ją sobie dawkować, co powoduje, że umiejętnie dobieram sobie lektury w tym zakresie. Jest to jeden z niewielu gatunków, w którym pod uwagę nie biorę oceny innych czytelników. Każdy ma inną wrażliwość i niejednokrotnie to ona decyduje o wydaniu opinii. Wydaje mi się, że wiedza historyczna jest brana jako druga pod uwagę. Mogę się mylić, ale takie wnioski wyciągnęłam analizując przeróżne recenzje.

Jeżeli chodzi o moją ocenę tej konkretnej historii, muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona. W porównaniu do pierwszej książki autorki, tę czytało mi się o niebo lepiej. Miałam wrażenie, że autorka skupiając się na przeżyciach jednej bohaterki stworzyła pełną historię, którą zdecydowanie łatwiej było przyswoić. Ode mnie 9/10.

,,Żyj dalej. Budź się każdego ranka i oddychaj''

,,Teraz czas na życie Cilko - kontynuuje Alexander. Bez strachu, pełne cudu i miłości. Czy to poezja - pyta go uśmiechając się przez łzy. To jest początek poezji''.


Książkę zrecenzowałam dzięki portalowi czytampierwszy.pl

Komentarze

 1. Uwielbiam Tatuażystę, tej książki nie miałam jeszcze okazji czytać, ale mam w planach ją sobie kupić i przeczytać na początku lutego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Trzymam kciuki za pozytywny odbiór tej książki.

   Usuń
 2. Najpierw muszę nadrobić lekturę Tatuażysty z Auschwitz ;) Potem tę książkę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię taką tematykę, lecz czytam ją z umiarem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie chcę czytać tych książek. Słyszałam od zaufanych recenzentów, że zniekształcono w nich tło historyczne, a w tak istotnych kwestiach nie chce mieć zniekształconej perspektywy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Również trafiłam na te opinie, ale ja podchodzę do tych książek jako do opowieści fikcyjnych.

   Usuń
 5. Zamówiłam egzemplarz recenzencki z Czytam Pierwszy, ale jeszcze nie miałam czasu po nią sięgnąć. Natomiast zbiera tak skrajne opinie, że muszę się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, że mimo różnych opinii chcesz po nią sięgnąć.

   Usuń
 6. Nigdy nie lubiłam tego typu tematyki. Moim zdaniem już jej za dużo... :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obchodzona jest teraz 75 rocznica wyzwolenia obozu stąd tyle tej tematyki

   Usuń
 7. Nie przepadam za tego typu tematyką 😉

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety, do "Tatuażysty z Auschwitz" mam podejście bardzo na "nie: ze względu na wiedzę historyczną, jaką mam, i na wszystkie te błędy, które wytknięto autorce. Co za tym idzie, bardzo wątpliwe jest, żebym sięgnęła po kontynuację.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

171. #Domnaplaży Sarah Jio 24/2019

161. #MistrziMałgorzata Michaił Bułhakow 16/2019

223. Kłamca 2 Jakub Ćwiek 88/2019